ایمنی

ضرورت خرید دستکش کار

امروزه تهیه‌‌ی دستکش کار و یا دستکش ایمنی، در مکان‌‌های صنعتی و به طور کلی مکان‌‌های کاری یک لازمه و امر بایدی محسوب می‌‌گردد چرا که اولین عضوی که در معرض آسیب قرار دارد و بیشترین میزان صدمات کاری را به خود اختصاص می‌‌دهد، دست، است. طبق آمار منتشر شده بیش از 60% افرادی که در اثر آسیب به مراکز درمانی و بیمارستان‌‌ها مراجعه می‌‌کنند، افرادی هستند که دستکش کار نداشته‌‌اند و آسیب‌‌های کاری گریبان گیر آنها شده است.

برای هر صنعت و شغل، دستکش کار مخصوص به آن وجود دارد که هر کارفرما و یا فردی برای حفظ سلامت کارگران و افراد جهت حفظ ایمنی کار، ملزم به خرید و رعایت مسائل امنیتی هستند. اما خرید دستکش ایمنی کار ساده‌‌ای نیست و برخلاف اکثریت کارگران که فکر می‌‌کنند هر دستکش سفت و محکمی مناسب حیطه‌‌ی کاری آنها است، اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

لذا در این مقاله سعی داریم تا با بررسی کامل فاکتورهای مؤثر در خرید دستکش کار، انتخاب صحیحی را برای شما رقم بزنیم تا ایمنی شما در حین انجام کار کاملا تضمین شده باشد.

نکات خرید دستکش کار

همانطور که مطالعه کردید، خرید دستکش کار امری است که نباید آن را سرسری گرفت و برای حفظ سلامتی شما بسیار ضروری است، اما خرید آن نیازمند در نظر داشتن فاکتوهای مرتبط با آن است که در زیر اشاره می‌‌کنیم:

کاربرد: بسته به نوع کاربردی که از دستکش کار سراغ دارید، باید متناسب با همان حرفه تهیه کنید و ویژگی‌‌های خاص آن را دارا باشد به عنوان مثال دستکش‌‌های حرارتی متناسب با حرفه‌‌هایی نظیر جوشکاری، صنایع ذوب فلزات و کوره و آتش نشانی هستند و باید از جنس آرامید، پنبه نسوز، فورتامید، پوشش آلومینیومی و چرم با پشت اشبالت باشند. یا به عنوان مثال برای صنایع الکتریسیته مانند برق کاری باید جنس دستکش از لاستیک با مواد پلیمری باشد و غیره.

مواد سازنده: فاکتور، مواد سازنده‌‌ی دستکش کار است که هنگام خرید بسته به سنگینی فعالیت خود باید به آن دقت داشته باشد به نحوی که این نوع دستکش‌‌ها از مواد گوناگونی مانند چرم، پنبه، پشم گوسفند، پلی اتیلن، پلاستیک و اسپندکس و غیره ساخته می‌‌شوند که به هر میزان مواد متراکم‌‌تری به کار رفته باشد مناسب برای کارهای سنگین‌‌تر و برعکس خواهد بود.

راحتی: این فاکتور تعیین می‌‌کند که تا چه میزان وقتی دستکش کار می‌‌پوشید در آن احساس راحتی می‌‌کنید و در برداشت اجسام مشکلی نخواهید داشت و انگشتان خود را به راحتی در آن تکان خواهید داد. به همین دلیل اگر احساس راحتی نداشته باشید، با هر بار بلند کردن چیزی از روی زمین باید دستکش کار را دربیاورید که اصلا کار راحتی نیست!

دستکش کار باید تمامی فاکتورهای ایمنی را داشته باشد

ایمنی: مهم‌‌ترین و هدف اصلی خرید دستکش کار، ایجاد محافظت بیشتر در برابر تمامی آسیب‌‌های مکانیکی و شیمیایی در برابر تمامی آسیب‌‌های شایع در محیط کار است که اگر چنین موردی را برآورده نسازد عملا هیچ فایده‌‌ای نخواهد داشت!

طراحی: برخی از انواع دستکش کار، برحسب اینکه چه استفاده و کاربردی از آن مد نظر دارید طراحی متفاوتی نیز به خود می‌‌گیرند که هنگام خرید نباید تصور کنید تزئینی و یا بی اصل و قاعده هستند. برخی حرفه‌‌ها حکم می‌‌کنند که دستکش ایمنی به صورت ساق کوتاه، بلند و متوسط و یا چند انگشتی و حتی تک انگشتی باشد که این مورد را شما بر حسب شغل خود باید انتخاب کنید.

اکنون به طور کامل متوجه شدید که دستکش کار و خرید آن علاوه بر اینکه امری بسیار ضروری است و برای حفظ سلامتی و ایمنی نمی‌‌توان از آن چشم پوشی کرد، باید فاکتورهای متناسب با آن نیز در نظر گرفته شود تا خریدی معقولانه و صحیح داشته باشید، و به راحتی می‌‌توانید با مطالعه‌‌ی این مقاله، چنین کاری را انجام دهید.

می توانید از سایت ما بهترین و مرغوب ترین دستکش های کارگری و صنعتی را خریداری کنید.

منبع : https://www.otag.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.